Chair of Governors

Caroline Henry

Chair of Governors

Appointed by Foundation: Bishop of Nottingham

Term of Office: 4 Years

Date of Appointment: 1st November 2012

Expiry of Current Term: 31st October 2020

No business or related third party interests

Attendance at meetings during 2016/17 = 5/7

 

Vice Chair of Governors

Michael Brassil

Appointed by Foundation: Bishop of Nottingham

Term of Office: 4 Years

Data of Appointment: 6th July 2012

Expiry of Current Term: 5th July 2020

No business or related third party interests

Attendance at meetings during 2016/2017: 6/8

 

Staff Governors

Helen McElhone 

Staff Governor

Appointed by English Martyrs' staff

Term of Office: 4 Years

Date of Appointment: 21st October 2015

Expiry of Current Term: 21st October 2019

No business or related third party interests

Attendance at meetings during 2016/2017: 5/7

 

Parent Governors

Natalie Smith

Parent Governor

Elected by Parents 

Term of Office: 4 Years

Date of Appointment: 22nd November 2016

Expiry of Current Term: 21st November 2020

Attendance at meetings during 2016/2017: 4 of 6

 

Phil Wood

Parent Governor

Elected by Parents

Term of Office: 4 Years

Date of Appointment: 22nd November 2016

Expiry of Current Term: 21st November 2020

Attendance at meetings during 2016/2017: 5/6

Foundation Governors

Caroline Henry

Chair of Governors

Appointed by Foundation: Bishop of Nottingham

Term of Office: 4 Years

Date of Appointment: 1st November 2012

Expiry of Current Term: 31st August 2020

No business or related third party interests

Attendance at meetings during 2016/2017: 5/7

 

Michael Brassil

Vice Chair of Governors

Appointed by Foundation: Bishop of Nottingham

Term of Office: 4 Years

Date of Appointment: 6th July 2012

Expiry of Current Term: 5th July 2020

No business or related third party interests

Attendance at meetings during 2016/2017: 6/8

 

Father Martin Sylvester 

Foundation Governor

Appointed by Bishop of Nottingham (ex officio) on 1st September 2013

Term of Office: 4 Years

Expiry of current term: 1st September 2017

No business or related third party interests

Attendance at meetings during 2016/2017: 3/7

 

David Boott

Foundation Governor

Appointed by Foundation: Bishop of Nottingham

Term of Office: 4 Years

Date of Appointment: 1st September 2015

Expiry of Current Term: 31st August 2019

No business or related third party interests

Attendance at meetings during 2016/2017: 8/8

 

Ruth Gooch 

Foundation Governor

Appointed by Foundation: Bishop of Nottingham

Term of Office: 4 Years

Date of Appointment: 1st September 2015

Expiry of Current Term: 31st August 2019

No business or related third party interests

Attendance at meetings during 2016/2017: 6/7

 

Denis McCarty 

Foundation Governor

Appointed by Foundation: Bishop of Nottingham

Term of Office: 4 Years

Date of Appointment: 11th January 2017

Expiry of Current Term: 31st December 2021

No business or related third party interests

Attendance at meetings during 2016/2017: 2/3

 

 

 

Saint Robert Lawrence Scheme of Delegation

 Scheme of Delegation 

 

Saint Robert Lawrence Catholic Academy Trust Directors and Officers

 Saint Robert Lawrence catholic academy trust directors and officers 

For the following information please use the link below; Academy memorandum and articles of association, annual accounts, annual reports, funding agreement and list of directors,

 

http://www.st-johnhoughton.derbyshire.sch.uk/?page_id=195